Filtrace vzduchu

HVAC

Popis schématu základních zařízení a prvků klimatizačního systému uvnitř budovy nebo pro potřeby průmyslového procesu. Podle požadavků se vzduch ohřívá nebo ochlazuje, odvlhčuje nebo zvlhčuje a čistí na příslušnou úroveň.

Čisté místnosti s laminárním prouděním

Princip laminárního proudění, přesněji čistého prostoru s jednosměrným prouděním vzduchu, spočívá v pohybu vzduchu podél rovnoběžných proudových čar rovnoměrnou rychlostí 0,3 až 0,45 m/s s co nejmenšími turbulencemi mezi vstupem a výstupem vzduchu z místnosti.

Proces filtrace vzduchu

V tomto dokumentu jsou vysvětleny pojmy jako je proces filtrace vzduchu či mechanismy filtrace. Jsou zde popsány základní mechanismy filtrace. Na závěr je zobrazen graf vlivu mechanismů filtrace a velikosti částic na účinnost usazování prachu v jemném filtru ze skelných vláken.

Rozvoj mikroorganismů v HVAC se zvláštním důrazem na vzduchové filtry

Uvnitř ventilačních a klimatizačních instalací se vyskytují pevné, biologické, mikrobiologické a plynné nečistoty. V závislosti na množství nečistot přenášených ventilačním vzduchem do ventilovaných/klimatizovaných místností a jejich negativním vlivům na zdraví uživatelů místností mohou mít tyto nečistoty v různé míře vliv na zhoršení lidského zdraví nebo výskyt nové, dříve nediagnostikované nemoci.

Rozměry a rozložení znečištění ovzduší

Znečištění ovzduší jsou z chemického i fyzikálního hlediska různorodá. Základní rozměry znečištění se pohybují v rozmezí od 0,001μm do více než 10 μm. Rozměry znečištění viditelných „holým okem“ se pohybují v rozmezí 20-30 μm.

Znečištění vnějšího ovzduší

Problémy vyplývající ze znečištění atmosférického vzduchu jsou podrobně popsány v mnoha publikacích. Tvoří klíčovou část všech úvah spojených s ochranou životního prostředí. Znečištění atmosféry má vliv nejen na atmosféru, ale přímo na všechny prvky ekosystému: lidi, zvířata, rostliny, vodu, půdu i krajinu. To platí pro oxidy síry a dusíku a prach obsahující těžké kovy.

Zkušební metody vzduchových filtrů

Zařazení vzduchových filtrů do filtračních tříd se provádí na základě účinnosti filtrace (nebo činitele prostupu - v případě velmi jemných filtrů) určené pro danou filtrační třídu a dle vlastností zkušebního aerosolu. Měření se provádějí ve specializovaných výzkumných střediscích. Na jejich základě výrobce filtrů obdrží charakteristiku filtru se všemi nutnými parametry filtrace.

>