Doporučené filtry pro dosažení optimální kvality vnitřního vzduchu (IAQ)
Evropská norma EN13779 vznikla za účelem předcházení zdravotním problémům, u lidí pohybujících se v nebytových budovách, způsobených znečištěným vzduchem. Účelem této normy je učinit vzduch uvnitř budovy zdravějším a dosáhnout lepšího pohodlí pro osoby pohybující se v prostorách se systémy pro očišťování vzduchu při optimálních nákladech na používání takového systému. Od doby této publikace byla tato norma již ratifikována ve všech zemích Evropské unie jako státní norma. Rozhodnutí zde nepodléhá pouze klasifikace venkovního vzduchu, ale také způsoby zkoumání hodnoty vnitřního vzduchu. V praxi bude kvalita vnitřního vzduchu zlepšena skrze lépe očištěný proud venkovního vzduchu, který je často ještě více znečištěný, než recirkulovaný vzduch uvnitř budovy. Znečištěný vzduch může obsahovat nejen pevné částice, ale také těkavé sloučeniny a patogenní činitele, jako jsou mikroorganismy, viry a pyl. Je tedy důležité, aby byly filtrovány nejen pevné částice, ale také těkavé sloučeniny a patogenní činitelé.
Klasifikace venkovního vzduchu byla vytvořena na základě plynných znečišťujících látek a nečistot v podobě částic, které jsou rozhodující pro hodnocení kvality vzduchu (včetně všech druhů pevných částic a slaných aerosolů).
ODA1
Vzduch je označován jako „čistý”, pokud jsou splněny směrnice WHO (1999) a všechny státní normy a předpisy týkající se příslušných látek ve venkovním vzduchu.
ODA2
Koncentrace jsou označovány jako „vysoké”, pokud jejich hodnoty přesahují výše uvedené požadavky s koeficientem násobení ne větším než 1,5.
ODA3
Koncentrace jsou označovány jako „velmi vysoké”, pokud jsou příslušné hodnoty překročeny s koeficientem násobení větším než 1,5.